Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.

Po co mi mediacja?

Jeszcze bardzo długo nie zapomnę tej mediacji 😊

    Telefon 7.00, drugi - dziesięć minut później i kolejny po kilku minutach. Pracę zaczynam zwykle od 9-tej, ale ten telefon dzwoni i dzwoni. Odbieram i co słyszę w słuchawce "Pani mediator, Pani mediator przepraszam, że tak wcześnie dzwonię, ale to nie daje mi spokoju ….
Pytam, jak mogę pomóc? "Mój pełnomocnik zarekomendował mi mediację i żona chce tej mediacji … "
Bardzo się cieszę, że Pana pełnomocnik przedstawił pełen wachlarz możliwości rozwiązania konfliktu. I tak sobie rozmawiamy….

    W końcu Pan mówi, że on nie do końca jest przekonany, ale jeśli żona chce tej mediacji, to on też, ale mówi to z przekonaniem, że nic z rozmów nie wyjdzie, że się nie dogadają bo już próbowali dogadać się w obecności swoich pełnomocników i sami, i nic z tego nie wyszło tylko jeszcze większy "bałagan".

    Przedstawiam Panu zasady mediacji, mówię o mojej roli, że jestem neutralna i bezstronna wobec Państwa sporu oraz, że zadbam o dobrą konstruktywną rozmowę w atmosferze wzajemnego szacunku i pomogę wzajemnie się usłyszeć.

    Za kilka dni Państwo przychodzą na mediację. Omawiamy warunki rozstania i kontakty z dziećmi. Po czterech spotkaniach mamy porozumienie.

Wisienka na torcie 😊

Wisienką na torcie dla mnie było to, co Państwo powiedzieli na koniec mediacji:

"po tylu rozmowach, ja dopiero tutaj w Pani obecności czułam/czułem, że mój mąż/ maja żona mnie wysłuchała bez przerywania, bez obrażania się, bez krzyku i wzajemnego obwiniania. Nie sądziłem, że to kiedykolwiek będzie możliwe. W sądzie nie mielibyśmy takiej szansy. Dziękujemy."

Pan dodatkowo dopowiedział "już wiem, po co była ta mediacja i jeśli któryś z moich znajomych znajdzie się w podobnej sytuacji będę mu rekomendował mediację".

    Takie reakcje pokazują, że rozmowa w obecności mediatora pomaga w dojściu do rozwiązania konfliktu. Jak partnerzy wzajemnie się usłyszą, to łatwiej jest im rozmawiać o ważnych dla nich sprawach, a porozumienie jest szyte na miarę ich potrzeb i wzajemnie akceptowalne. Tu wszyscy są wygrani.POLITYKA PRYWATNOŚCI | Projekt i wykonanie EMKA-design.pl